Ako vybrať podberák
Podberák patrí do základného vybavenia každého rybára. Slúži na finálne zdolanie ryby a jej bezproblémové vylovenie z vody. Podberáky možno vyberať z mnohých modelov. Pre výber je ale dôležité prvotné rozhodnutie, pre aký druh rybolovnej techniky podberák potrebujeme a aká je naša cieľová ryba. Z toho aj vyplýva základné rozradenie druhov podberákov.
Typy podberákov
- Kaprové podberáky
- Podberáky na prívlač
- Podberáky na plávanú a feeder
- Univerzálne podberáky
Kaprové podberáky majú odolnú konštrukciu a pre lov kapitálnych kaprov alebo amurov je dôležité mať podberák so zodpovedajúcim rozmerom ramien. Najbežnejší rozmer je 100 x 100 cm dĺžka ramien. S takým podberákom sa už nemusíte obávať, že budete mať pri podebírání väčších rýb problém.
Ramená podberáku slúžia ako nosná konštrukcia pre podberákovú sieť. Tie sa od seba odlišujú svojou hĺbkou a veľkosťou ôk sieťky. Ide o najčastejšie poškodenú časť podberáku a z tohto dôvodu sa bez problémov dá zakúpiť náhradná sieťka.
Dôležitým segmentom každého podberáku je stredový diel, kam sa nasúvajú ramená podberáku. Ide o extrémne zaťažovaný diel. Z tohto dôvodu je dobré zvoliť kvalitný kovový stred, ktorý máva podstatne vyššiu pevnosť než stredy plastové.
A potom je tu rukoväť podberáku. Tá môže byť trojdielna, dvojdielna, jednodielna alebo teleskopická. Samozrejme existujú aj iné technické riešenia, ale väčšina kaprárov s ohľadom na odolnosť volí jednodielnou rukoväť. Tyče bez spojov zaručujú najvyššiu pevnosť, ale nevýhodou je ich transportná dĺžka. Vzhľadom k tomu, že sa v rybarine používa univerzálny závit, možno kvalitnú rukoväť od podberáku využiť aj ako vrhaciu tyč s naskrutkovanou zakrmovacou lopatkou.
Podberáky na prívlač musia spĺňať podmienku mobility rybárov a nesmú ho pri potulkách okolo rybníkov alebo riek extrémne obmedzovať v pohybe. Preto majú tieto podberáky skôr kratšie rukoväte. Čiastočné odchýlky možno nájsť v tvare podberáku a použitej sieťke. V prípade, že cielenov rybou prívlače je napr. šťuka, je dobré použiť podberák s väčšou hlavou.
Podberáky na plávanú alebo feeder sa vyznačujú naopak veľmi dlhou rukoväťou. Rukoväť je skladacia a nie je výnimkou podberáková tyč s dĺžkou 5 a viac metrov. Skladnosť takto dlhých podberákových tyčí je zaistená buď klasickým teleskopickým systémom, alebo využívajú systém deličiek, kedy sa jednotlivé diely zasúvajú do seba. Na konci podberákovej tyče sa naskrutkuje podberáková hlava. Hlavy majú rôzne tvary a rôznu veľkosť. S ohľadom na veľkosť lovenej ryby a dĺžky rukoväte sú ale podberákové hlavy vždy menších rozmerov, než napríklad podberáky kaprové.
Univerzálne podberáky sú asi najčastejšie ponúkanou a používanou variantom podberáku. Ich veľkosť, ľahký transport vďaka skladnosti a vhodná veľkosť podberákovej hlavy ich predurčuje pre spoľahlivé podoberanie všetkých druhov rýb. Napriek tomu ak vyznávate konkrétnu rybolovnú techniku, je dobré siahnuť po podberákovom špeciáli. Univerzálne podberáky majú väčšinou teleskopickú rukoväť a sklopné ramená so sieťkou. Rovnako ako pri kaprových špeciáloch sa oplatí výber s odolným kovovým stredom podberáku.
Na čo si dať pri výbere podberáku pozor
- Vyberajte podberák podľa druhu rybolovnej techniky
- Kovový stredový kríž výrazne zvyšuje životnosť a odolnosť podberáku
- Podberákové tyče vyberajte z kvalitných materiálov. Nemali by byť ťažké, ale musia byť odolné. Cez tyč sa prenáša všetko zaťaženie pri podoberaní. V ponuke nájdete kompozitné materiály, Carbon alebo napríklad profilovaný hliník.
- Pozornosť venujte aj výberu sieťky podberáku. Sieťka z odolnej tkaniny je nasiakavá a po namočení mnohokrát pridá podberáku výrazne na celkovej hmotnosti. Naopak silónové sieťky, využívané predovšetkým pri podberákových hlavách na plávanú alebo feeder nenatiahne vodu a pri pohybe vo vode nezaťaží podberák a kladie minimálny odpor pri pohybe vo vode. A potom v ponuke nájdete pogumované sieťky. Nenasiakajú vodou a dobre sa z nich vyslobodzujú uvoľnené háčiky.
- Nezabudnite si dokúpiť plavák na podberáková tyč. Plavák výrazne odľahčí podberák a uľahčí Vám podoberianie v prípade, keď Vám rybu nemôže podobrať kolega.